participanten

Nieuwsbericht

stemkastje.jpg

Cross Care Café over geld voor innovatie

In Huizen had afgelopen maandag de jongste editie van het Cross Care Café plaats. Het thema deze keer: "Geld voor innovatie". Hoe krijg je geld voor je plannen, hoe zit het met de financiering van innovatie in de zorg? Voor veel projecten en bedrijven een brandende vraag. Deze jongste editie van het Cross acCare Café kende een hoge opkomst en had een uiterst interactieve opzet: geen statische presentaties, maar veel discussies, ook met de zaal, en bovendien stemkastjes voor alle aanwezigen.

Gesproken column door Hans van Putten, oprichter Thomashuizen

Hans van Putten

Hans van Putten, oprichter van de Thomashuizen spreekt een column uit. Van Putten is bedenker van de franchiseformule Thomashuizen, genoemd naar zijn zoon. De essentie van de formule: het gaat om panden die op de particuliere markt zijn gevonden en waar zes tot acht mensen met een verstandelijke beperking kunnen wonen, mensen die verzorgd worden door zorgondernemers die in hetzelfde huis wonen. Het doel is om in de huizen zoveel mogelijk een gezinssituatie na te bootsen.

Van Putten vertelt dat hij zich in het verleden ergerde aan de grote bedragen die omgingen in de zorg en niet altijd goed besteed leken te zijn. Hij was directeur van een succesvol reclamebureau toen hij besloot het roer om te gooien en het heft in eigen hand te nemen. hij investeerde eigen middelen en vond risicokapitaal om de formule op te zetten en uit te bouwen.

Er zijn er nu 55 open en eind 2010 wil men er 100 open hebben. Van Putten zegt dat hij inmiddels al het een en ander van de zorg weet, hij is inmiddels geen buitenstaander meer, maar hij probeert er geen begrip voor te krijgen want "dat stopt alle innovatie". Je moet volgens hem altijd blijven kijken hoe je het beter kunt doen.

Verder is het volgens hem erg belangrijk om je klanten hun droom te bieden, je moet ze verleiden. " Wij zijn gewoon een commerciële dienstverlener, wij zijn niet van de zorg. Zorg is zielig... Wij moeten zorgen dat iedereen te tevreden blijft, dat is waar het om gaat." Je moet precies weten wat die ander wil, en dan is de kunst om het beter, goedkoper of leuker te maken, aldus Van Putten.

Want je nodig hebt in de sector is lef en durf. Een keer op je gezicht gaan moet gewoon kunnen.

Stelling: Zorgverleners zijn commerciële dienstverleners

Eens: 52,8 %

Oneens 47,2 %

Interview met Rutger Slob van de Nederlandse Zorgautoriteit

Rutger Slob is van de NZA (Nederlandse Zorgautoriteit), toezichthouder in de Gezondheidszorg en onder meer projectleider van de ZorgInnovatieWijzer. Deze wijzer heeft vooral als bedoeling om te faciliteren en bevat onder meer een stappenplan om te kijken hoe je innovatie aan moet pakken.

Er is een spanning te zien tussen de beschikbaarheid van de zorg (een publiek domein) en de marktwerking, zo wordt vastgesteld. Wat voor tips en trucs wil hij aan ondernemers in de zorg meegeven, waar moeten ze aankloppen, zo vraagt dagvoorzitter George Freriks zich af. Slob wijst op het Zorginnovatieplatform, dit werd een jaar geleden door het ministerie van VWS gelanceerd. Het Zorginnovatie platform zal in juni haar plannen bekend maken. Het is ook de bedoeling dat de ZorgInnnovatieWijzer officieel op dezelfde dag (24 juni 2009) wordt gelanceerd.

Iemand uit het publiek heeft kritiek op de formulierenstroom die op gang komt als je als ondernemer wil innoveren. Slob reageert onder meer met de woorden "Waar vrijheid is, zullen we vrijheid toelaten", hetgeen tot wat rumoer in de zaal leidt.

Als je als aanbieder landelijk werkt, dan moet je met iedere aanbieder afspraken maken, zo wordt er vanuit de zaal opgemerkt. Volgens Slob is er nu ook al veel meer mogelijk is dan menigeen denkt.

Stelling: De overheid moet een regiefunctie vervullen als het gaat om innovatie in de zorg.

Eens: 18,4%

Oneens: 81,6%

Slob is het oneens met deze stelling, maar hoort tegelijkertijd de laatste tijd steeds vaker geluiden van mensen die met innovatie bezig zijn, dat ze vinden dat er toch regie moet zijn.

"De patiënt is enthousiast, de ondernemer en de bank zeggen goed plan, maar je komt er bij de verzekeraar niet door", zo is de praktijk van iemand uit de zaal. Om dit soort situaties te voorkomen, zou de overheid meer stimulerend moeten zijn, meer proefprojecten moeten neerzetten. Klein regionaal wordt vaak niet geaccepteerd door de verzekeraar, zo merkt een van de aanwezigen op.

Rondetafelgesprek: Hoe zorg je er als ondernemer voor dat innovatie wordt gefinancierd?

Aan het rondetafelgesprek nemen deel Joop Wallenburg (directeur IPT Telemedicine, Hilversum), Michel van Schaick (directeur Gezondheidszorg Rabobank Nederland), Sweder van Wijnbergen (hoogleraar Economie van de UVA),  en Jeroen Crasborn directeur Strategie bij Agis. In het gesprek gaat het om vragen als hoe vind ik startkapitaal, welke kansen liggen er en welke tips zijn er te geven?

Joop Wallenburg houdt zich bezig met Telemedicine, mensen die ziek zijn op afstand thuis begeleiden. Hij is gestart in 1995, voordat men de eerste vergoedingen kreeg was het 1999, dus pas vier jaar later. Zijn tip aan ondernemers is: 'Begin er niet aan', een uitspraak die onder de aanwezigen tot de nodige hilariteit leidt." Zoek vooral een sterke partij die met je mee wil gaan," zo is hij van mening, een zorgverzekeraar is zo'n sterke partij, een grote broer kan natuurlijk ook.

Wat kan de bank doen, zo luidt de vraag aan Michel van Schaick van de Rabobank. In de zorgsector zijn de banken tot nu toe vooral actief geweest als verstrekker van vermogen. Men investeert niet of nauwelijks in de zorg als risicodragend kapitaal, zo wordt duidelijk. Men wil als bank het liefst investeren in de gebieden die zich aan de rand van de zorg bevinden, dat zit aan de kant van de eerste lijn, planbare ingrepen, en minder aan de kant van de hardcore zorg, zo stelt Van Schaick.

Is de crisis bevorderend voor innovatie, zo is de vraag. Het antwoord is bevestigend. Van Schaick ziet twee effecten: het effect van budgetfinanciering en de kredietcrisis die daaroverheen is gegaan. Banken zijn dus kritischer in het stellen van vragen, er zijn dus bijvoorbeeld ook ziekenhuizen die momenteel geen geld krijgen voor de financiering van nieuwbouw.

Sweder van Wijnbergen, hoogleraar aan de UvA, geeft aan dat het er vroeger inderdaad een hoop vast liep in grote bureaucratische procedures, nu is het echt anders geworden. De mogelijkheden zijn enorm, doordat de rationaliteit belangrijker wordt ontstaan er echt meer kansen. De sector is enorm dynamisch, er staat veel te gebeuren, er is veel vernieuwing, maar je moet soms wel door de moerassen heen om het echt voor elkaar te krijgen. Ook blijkt het niet gemakkelijk om concepten naar het buitenland te dupliceren.

Agis positioneert zich als de ondernemende zorgverzekeraar, zo geeft Jeroen Crasborn, directeur Strategie van Agis aan. Dat probeert men in de praktijk te brengen doordat men niet praat in termen van geld, maar probeert in principe alleen naar kwaliteit te kijken. Men heeft een Agis innovatiefonds, dat wordt al jaren ingezet voor vernieuwingen. Verder is er Agis partipatie, er is daar een bedrag van 200 miljoen beschikbaar is en men wil daar graag 8% rendement van zien.

Crasborn kaart ook aan waar er spanning is. Er wordt vaak vanuit het geld geïnnoveerd en niet vanuit de inspiratie van bijvoorbeeld Joop Wallenburg. Als het alleen maar 'financial driven' is, dan is het geld na een aantal jaren bijna altijd helemaal verdreven. Best een lastig thema dus voor een geldschieter.

Van Schaick zegt dat de support van zorgverzekeraars steeds belangrijker wordt. Dat leidt bij Crasborn tot de reactie dat hiermee er nogal een verantwoordelijkheid bij de zorgverzekeraars wordt gelegd. Dat betekent ook meer risico in investeringen en dat leidt vrijwel meteen weer tot hogere premies, dan wordt een zorgverzekeraar dan weer niet in dank afgenomen. Hij geeft ook aan dat Agis bij een innovatietraject nog nooit geld terug heeft gekregen, de eindafrekening is altijd net zo hoog als het oorspronkelijk aangevraagde bedrag.

Crasborn benadrukt ook dat je innovatiekracht in - bijvoorbeeld - een ziekenhuis moet koesteren en mensen niet moet frustreren door eerst heel veel ideeën te genereren en daarna te melden dat er maar voor een klein percentage financiering beschikbaar is.

Stelling: Is de kwaliteit van de huidige bestuurders remmend voor innovatie in de zorg?

Eens: 81,5%

Oneens: 18,5%

Uit een discussie met iemand uit de zaal blijkt dat het zorgsysteem erg complex is en het voor innovators (als inhoudelijk gedreven mensen) vaak moeilijk is om de goede ingangen bij financierders te vinden. Van Schaick van de Rabobank adviseert om de goede mensen om je heen te verzamelen, mensen die (gemakkelijker) toegang hebben tot de beslissers bij zorgverzekeraars.

Welke kansen ziet Jaap Bond, gedeputeerde EZ van Provincie Noord Holland?

Jaap Bond gedeputeerde bij de Provincie Noord-Holland is één van de initiatiefnemers achter iZovator. Hij legt aan het einde van de middag uit welke kansen hij ziet voor innovatie.

Wat doet een gedeputeerde van de provincie nu als het gaat om in dit onderwerp? Bond heeft de ervaring dat hij echt iets kan doen als het gaat om verbeteringen in de keten. Hij ziet de sector als een economische (met de nadruk op economisch) sector met veel kansen. De regio biedt genoeg uitdagingen voor ondernemers en bedrijven om bijvoorbeeld op het erg actuele thema vergrijzing in te spelen. Via het regionaal economische programma innovatieve verbindingen zal er 1.2 miljoen euro per jaar in vernieuwingen worden gestoken. Een concreet resultaat hiervan is iZovator, een innovatieplatform.

Als het gaat om de techniek zit het meestal wel goed, volgens Bond gaat het vooral om het stimuleren van het ondernemerschap. Life Science Fund Amsterdam is een samenwerkingsverband waarmee starters ondersteund kunnen worden. Het is niet nieuw, bestond al op een aantal plekken, maar voor deze regio is het wel iets nieuws.

Zorginstellingen doen al jaren hetzelfde, doen dingen op dezelfde manier. Concurrentie leidt tot innovatie. Maar ook de consument is erg belangrijk als het gaat om de cultuuromslag. Die consument verwacht nog steeds een 1-op-1 benadering, dat kan niet meer. Dat zal duidelijk gemaakt moeten worden, zo stelt Bond. Tegelijk willen we niet naar een Amerikaans systeem, maar voelen we meer voor het Scandinavische model. Belangrijk is ook dat het merendeel van de mensen nog steeds thuis wil blijven. Het gaat niet alleen om technologische ontwikkeling, het gaat ook om anders organiseren, gewoon samenwerken.

Het is nodig om te innoveren en het is nodig om tot nieuwe combinaties te komen. De omslag in het denken, dat is de belangrijkste boodschap. Het verhaal van de gedeputeerde wordt door de aanwezigen enthousiast en met een luid applaus ontvangen.

Aankondiging Innovatieprijs Zorgeconomie Gooi- en Vechtstreek

Yolanda Gagliardi, directeur van / aanjager bij iZovator sluit af met een aankondiging. iZovator, zo geeft ze aan, is het innovatieplatform voor de zorgecomomie. Men kent drie speerpunten als het gaat om samenwerken: de multmedia sector, de toeristische sector en uiteraard partijen met een achtergrond in de zorg.

Gagliardi geeft aan dat ze bezig is om te organiseren dat er aan het iZovator's jaarevenement (dat vindt in november 2009 plaats) een prijs gekoppeld wordt. Dat wil men doen met privaat geld, ze gaat de komende maanden op pad om hiervoor draagvlak te creëren. Op 21 september, op het volgende Cross Care Café, start de inschrijving, dan zal de hele procedure bekend worden gemaakt.

Verder zal er binnen nu en drie weken op de site een publicatie komen met alle regelingen en subsidieregelingen in Nederland, zeg maar de hele verzameling waar je als ondernemer in de zorg een beroep op kunt doen. Ze wijst erop dat op de iZovator site sowieso veel tips en ontwikkelingen staan en roept om dus vooral te gaan kijken.

Met deze woorden komt er rond half 6 een einde aan deze bijzonder interactieve editie van het Cross Care Café. Na afloop wordt er op de borrel nog volop nagepraat en onderling genetwerkt.

Met dank aan Mark Janssen van ECP voor een aantal van de foto's.

Meer foto's vind u hier (foto's: Mark Janssen, ECP).

Ook kunt u alles nog eens naluisteren via het mediacentrum van iMMovator.

 
  • inovum.gif
  • PNH_RGB_pos.jpg
  • Agis.jpg
  • logo_tergooiziekenhuizen.jpg
  • Gewest.jpg
  • Logo_kamer_van_koophandel_Verticaal_Kleur.jpg
  • Logo_Roza_zonder.jpg
  • ggdlogo.gif
  • logo_amaris.gif
  • HilverZorg_fc_metPayoff.jpg
  • merem.jpg
  • MBO_College_Hilversum.jpg
  • sherpa.jpg
  • inholland1.gif
  • versa_welzijn.jpg
  • Amerpoort.jpg
  • Logo_vivium.jpg